Zásady zodpovedného hrania

Desatoro zodpovedného hráča

  1. Vždy maj na pamäti, že stávkovanie a hranie je iba zábava, nikdy nejde o zdroj zárobku.
  2. Vopred si stanov maximálnu výšku stávok a definuj, ktorú časť svojich financií na stávky používaš.
  3. Vopred si stanov maximálnu sumu, ktorú si ochotný prehrať a tú dodržuj / nikdy neprekračuj.
  4. Hraj výlučne za svoje peniaze, na hru si nikdy nepožičiavaj.
  5. Využívaj nástroje prevádzkovateľov na možnosť nastavenia všetkých finančných limitov a limitov času stráveného pri hre.
  6. Hraj výhradne v dobrom stave mysle, bez požitia alkoholu či drog alebo iných omamných látok. A iba ak nie si v depresii či nemáš osobné problémy.
  7. Stávkuj a hraj iba tam, kde sa hrá legálne a podľa korektných pravidiel. S pravidlami danej hry sa vždy zoznám skôr, než začneš hrať.
  8. Pri hre si vždy rob pravidelné prestávky.
  9. Nikdy neskúšaj zvrátiť svoje prehry.
  10. Pravidelne si kontroluj svoje správanie pri hre. A svoj voľný čas naplň aj inou zábavou.

Rady pre bezpečneie hranie

Aby hranie zostalo vždy zábavou a nespôsobilo nežiaduce následky, ktoré môžu raniť tak samotných hráčov, ako aj ich rodiny a priateľov, je dôležité si pripomenúť niekoľko rád, vďaka ktorým môže hranie zostať vždy bezpečné pre hráčov aj ich okolie

  • Hranie nie je spôsob, ako si zarobiť peniaze. Je to iba zábava.

Hranie nie je alternatívou k práci alebo zamestnaniu, je to zábavná voľnočasová aktivita. Hranie je ako kúpa lístka do kina, výdavok na zábavu. Ak hranie budeš brať ako spôsob, akým zarobiť peniaze, viac peňazí rozdáš, než dostaneš.

  • Hraj iba s peniazmi, ktoré si môžeš dovoliť minúť.

Stanov si svoj týždenný rozpočet a na hranie použi len peniaze určené na zábavu, nie tie, ktoré máš vyhradené na výdavky typu potraviny, nájom, účet za energie, telefón alebo iné dôležité položky.

  • Stanov si vopred peňažný limit.

Pred hraním si stanov finančný limit, koľko si môžeš dovoliť prehrať. Hneď ako ho dosiahneš, je po všetkom a hru ukonči. Neskúšaj hru otočiť. Ak si nastavíš limit čistých prehier vo svojom hráčskom konte, systém ho bude strážiť za teba.

  • Nehraj na dlh.

Stanovenie finančných limitov aj zdrojov peňazí, ktoré vložíš do hry, je základným krokom k zodpovednému hraniu. Hraj len za to, čo si môžete dovoliť a nikdy si na hru nepožičiavaj. Tvoje problémy to môže iba prehĺbiť.

  • Využi možnosti nastaviť si svoje limity.

Pri registrácii má každý hráč možnosť nastaviť si limity (sebaobmedzujúce opatrenia). Ak túto možnosť nevyužijete hneď, máš ju aj neskôr, preto ju využi. Limity ti môžu pomôcť v tom, aby hranie zostalo zábavou a voľnočasovou aktivitou a nestalo sa pre teba rizikom.

  • Keď hráš, nepi alkohol ani neužívaj drogy. Hraj iba v dobrom emocionálnom rozpoložení.

Drogy a alkohol zatemňujú úsudok, pričom dobrý úsudok je tvojou hlavnou obranou proti tomu, aby sa ti hranie nevymklo spod kontroly a nestalo sa rizikovým. Rozhodovanie môže byť zložitejšie, keď nie si v emocionálnej pohode. Uisti sa preto, že hráš iba vtedy, keď sa cítiš šťastný a máš jasnú hlavu.

  • Legálna hra a znalosť pravidiel hry.

Vždy hraj u legálneho prevádzkovateľa, najlepšie u zodpovedného prevádzkovateľa. A pred samotnou hrou si prečítaj herný plán.

  • Rob si časté prestávky.

Nepretržité hranie môže zapríčiniť to, že stratíš pojem o čase a perspektíve. V pravidelných intervaloch si preto zájdi na vzduch alebo si dopraj niečo dobré na zahryznutie.

  • Nikdy neskúšaj zvrátiť svoje prehry.

Pokiaľ prehráš stanovený finančný limit a pokúsiš sa ho vyhrať späť skôr, než odídeš, tak si si vo výsledku žiadny limit nestanovil. Snaha o zvrátenie prehier povedie iba k väčším stratám.

  • Pravidelne si kontroluj svoje správanie pri hre. A svoj voľný čas naplň aj inou zábavou.

Sebadisciplína je dôležitou súčasťou zodpovedného hráča. Za plánovanie a trávenie svojho voľného času je zodpovedný každý sám. Preto si dopraj aj iný druh zábavy a pravidelne sa venuj aj iným koníčkom. A keď sa pôjdeš prebehnúť, prebehni aj naše desatoro, nech vieš, že hráš zodpovedne.