Prieskum: Slováci stávkujú radi, vysokým vkladom sa však vyhýbajú
- Prieskum uskutočnil Inštitút pre zodpovedné hranie (IZH) v spolupráci s agentúrou Focus na reprezentatívnej vzorke 1 009 respondentov.
- Zameral sa na hranie hazardných hier v online populácii 18 – 65 rokov na Slovensku.
- Z prieskumu vyplynulo, že najobľúbenejšími hazardnými hrami u nás sú číselné lotérie. Skúsenosť s nimi uviedli viac ako tri štvrtiny opýtaných (78 %).
- Obľúbené sú aj kurzové stávky, ako napr. tipovanie športových zápasov alebo iných udalostí, s ktorými má skúsenosť 61 % respondentov.
- Dáta naznačujú, že aj keď Slováci hrajú radi a často, poznajú mieru a hranice.
Slováci si vystačia s malými vkladmi do hry
Približne polovica hráčov hazardných hier (51 %) uviedla, že priemerná mesačná výška vsadenej sumy predstavuje menej ako 20 eur.Štvrtina hráčov (25 %) minie na hranie hazardných hier 21 až 50 eur, 13 % uviedlo priemerné mesačné výdavky na hranie v rozmedzí 51 až 100 eur. Vyššiu vsadenú sumu – 101 až 200 eur za mesiac míňa 7 % opýtaných a 4 % respondentov uvádzajú priemernú vsadenú mesačnú sumu vo výške 201 eur a viac.
„Tieto čísla nasvedčujú tomu, že Slováci síce pomerne často hrajú hazard, no v drvivej väčšine prípadov si vystačia s malými sumami,“ hovorí Peter Papanek, riaditeľ Inštitútu pre zodpovedné hranie. „Ukazuje sa, že situácia na Slovensku je úplne štandardná v zmysle, že hráči sa hraním najmä bavia,“ dodal P. Papanek.
Hráči hrajú predovšetkým pre zábavu a za vlastné peniaze
Väčšina hráčov hazardných hier, až 94 %, o sebe tvrdí, že „vždy hrá len so svojimi peniazmi, na hry o peniaze si nikdy nepožičiava“. Väčšina hráčov súhlasila tiež s tvrdením, že hry o peniaze považuje len za zábavu a nie sú zdrojom ich zárobku“ (89 %).
Veľká väčšina respondentov (88 %) potvrdila, že si vždy vopred určí maximálnu finančnú čiastku na hru, ktorú potom neprekračuje. Naopak, väčšina hráčov (90 %) vyjadrila nesúhlas s výrokom „niekedy si zahrám aj na miestach či internetových stránkach, ktoré nemusia byť legálne“.
„Potvrdzuje to, že v súčasnosti nastavený systém fungovania hazardu na Slovensku nemotivuje hráčov vo väčšom množstve vyhľadávať ilegálnych poskytovateľov. To je dobrá správa, pretože sa nezvyšuje riziko, že sa hráči ocitnú mimo akejkoľvek kontroly. Zároveň tak neunikajú financie do nelegálnych spoločností, ktoré svoje príjmy z hazardu nezdaňujú na Slovensku,“ hovorí P. Papanek.
Z hazardných hier, ktoré najviac podporujú závislosť, označili respondenti výherné automaty a iné hry v herniach. Názor, že tento typ hazardnej hry podporuje závislosť, vyjadrilo 78 % opýtaných. Inštitút pre zodpovedné hranie má ambíciu aktívne formovať prostredie hazardných hier na Slovensku a snaží sa o zvýšenie podpory a pomoci rizikovým hráčom. „Hoci podľa zahraničných prieskumov patria do tejto skupiny 3 percentá hráčov, považujeme za dôležité podať im pomocnú ruku. V súčasnosti pracujeme na vývoji systému včasnej detekcie rizikového hráčstva a šírime osvetu, a to nielen prostredníctvom Týždňa zodpovedného hrania, ale aj aktívnym záujmom o problematiku počas celého roka,“ vysvetľuje Peter Papanek.